Projekt: ,,Budowa szlaku rowerowego do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego przy drodze powiatowej
Dodano: 26 marca 2025
Projekt: ,,Budowa szlaku rowerowego do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego przy drodze powiatowej 4523E od miejscowości Ruda do miejscowości Kamion”
Opis projektu
W ramach projektu przewidziana jest budowa szlaku rowerowego do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego przy drodze powiatowej 4523E od miejscowości Ruda do miejscowości Kamion. Tym samym zostanie stworzony nowy szlak rowerowy w powiecie wieluńskim.
Działania w projekcie:
Zakres robót przewidywanych do wykonania:
-wykonanie mapy d.c. projektowych w skali 1:500
-wykonanie dokumentacji projektowej z uzyskaniem dokumentu uprawniającego do realizacji robót
-wykonanie rozbiórek istniejących elementów takich jak: zjazdy, zatoka autobusowa i inne kolidujące z projektowanymi elementami
-likwidacja/zasypanie rowów otwartych
-wykonanie elementów odwodnienia oraz zaślepienie przepustów
-wykonanie drenażu francuskiego i drenażu sącząco
-przepływowego pod projektowanym poboczem
-wykonanie obrzeży i krawężników
-wykonanie ścianki oporowej
-wykonanie konstrukcji ścieżki rowerowej wraz z wzmocnieniami pod zjazdami
-wykonanie nawierzchni bitumicznej ścieżki rowerowej
-wykonanie peronów autobusowych
-wykonanie pobocza
-wykonanie wiaty rekreacyjnej wraz z utwardzeniem terenu
-wykonanie oznakowania pionowego i poziomego i barier energochłonnych
-wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów
Planuje się również promocję projektu, zarządzanie.
W ramach projektu podjęte zostaną działania, których celem jest promowanie miejsca jako atrakcji
turystycznej łączącej elementy uprawiania turystyki przyrodniczej, kulturalnej i innowacji społecznych. W okresie realizacji inwestycji, wydrukowane zostaną publikacje o lokalnej kulturze i atrakcjach turystycznych, stworzona aplikacja dla rowerzystów. W programie promowana będzie bezpieczna turystyka nieinwazyjna i nieingerująca w środowisko naturalne w połączeniu z odpoczynkiem osób z niepełnosprawnościami oraz ich nieingerująca w środowisko naturalne w połączeniu z odpoczynkiem osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
Grupy docelowe
Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego uprawiających turystykę
przyrodniczą i rekreacyjną. Główną grupą docelową są mieszkańcy powiatu wieluńskiego, sąsiednich gmin i okolic województwa łódzkiego. Projekt pozwoli na uprawianie turystyki i szerzenie kultury głównie rekreacyjnej i wypoczynkowej, a także z uwagi na otoczenie społeczne (obecność okolicznych podmiotów działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami) może stać się idealnym rozwiązaniem dla turystyki wytchnieniowej. Przedsięwzięcie poprawi standardy dostępności i wzbogaci program powiatu poprzez skierowanie oferty pobytu do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów – szlak będzie w stanie zapewnić ciekawą przestrzeń turystyczną i kulturową. Cała inwestycja zostanie wykonana z zastosowaniem koncepcji uniwersalnego projektowania opartej na ogólnodostępności, pozbawionego barier architektonicznych z rozwiązaniami odpowiadającymi różnym typom niepełnosprawności osób. Projekt jest zgodny i ma pozytywny wpływ na realizację zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez zaplanowanie dostępności dla wszystkich użytkowników produktów (infrastruktury, przestrzeni, środowiska, usług) projektu - w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, w możliwie największym stopniu.
Cele projektu
Realizacja projektu "Budowa szlaku rowerowego do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego przy drodze powiatowej 4523E od miejscowości Ruda do miejscowości Kamion" stanowi istotny krok w rozwoju turystyki w powiecie wieluńskim. Projekt ten ma niezwykle duże znaczenie zarówno dla mieszkańców regionu, jak i dla odwiedzających go turystów, otwierając nowe możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody. Szlak rowerowy do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego pozwoli na bezpośrednie i komfortowe połączenie miejscowości Ruda i Kamion z tym wyjątkowym obszarem przyrodniczym. Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści będą mieli łatwiejszy dostęp do parku, co może znacząco zwiększyć jego popularność i przyczynić się do wzrostu liczby odwiedzających. Załęczański Park Krajobrazowy, ze swoim bogactwem flory i fauny, stanowi perłę przyrodniczą regionu, a nowy szlak umożliwi lepsze docenienie jego walorów. Ponadto, budowa tego szlaku wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej infrastruktury turystycznej. Szlak będzie zachęcał do organizacji wycieczek pieszych i rowerowych, co może przyczynić się do powstania nowych punktów gastronomicznych, miejsc noclegowych oraz innych usług turystycznych wzdłuż trasy. To z kolei stymuluje lokalną gospodarkę i tworzy nowe miejsca pracy. Projekt ten ma również znaczenie edukacyjne, ponieważ umożliwia bezpośredni kontakt z przyrodą i poznawanie jej różnorodności. Szlak może być wykorzystywany do organizacji wycieczek szkolnych i edukacyjnych, promując ekologiczny tryb życia i świadomość ochrony środowiska. Rozwój tego szlaku rowerowego będzie również sprzyjał integracji społeczności lokalnych, ponieważ stanowi wspólny cel i punkt zainteresowania dla mieszkańców różnych miejscowości. Jest to sposób na promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku wśród mieszkańców powiatu.
Efekty projektu:
Długość utworzonych szlaków turystycznych - 6,95 km
Roczna liczba turystów korzystających ze szlaków rowerowych - 6 350 osób
Wartość projektu: 9 713 534,44 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 8 256 504,27 PLN