Ogłoszenie - Nabór wniosków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
Dodano: 27 lutego 2023
Ogłoszenie o naborze wniosków proponowanych do zgłoszenia do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
W związku z ogłoszeniem o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz w oparciu o Uchwałę nr LXIII/386/23 Rady Powiatu w Wieluniu z dnia 20 stycznia 2023 r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobu jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (zwanej dalej „Uchwałą Rady Powiatu w Wieluniu”) Zarząd Powiatu w Wieluniu ogłasza nabór wniosków do zgłoszenia do dofinansowania w formie dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
I. Rodzaj zadań planowanych do dofinansowania
1. Zgodnie z założeniami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Powiat może wnioskować o udzielenie dofinansowania, które zostanie przeznaczone na udzielenie przez Powiat dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy o ochronie zabytków, lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy o ochronie zabytków, tj:
1) sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;
2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;
3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;
4) opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;
5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego;
6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;
7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;
8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;
9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;
10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności;
11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;
12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;
13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;
14) uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;
15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;
16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7-15;
17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.
2. Ogłoszony nabór stanowić będzie podstawę do wyłonienia zadań, które Zarząd Powiatu w Wieluniu, po ich pozytywnej weryfikacji, zgłosi do dofinansowania w ramach ogłoszonego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
3. W przypadku otrzymania przez Powiat Wieluński dofinansowania w ramach w/w Programu na realizację konkretnego zadania z Wnioskodawcą tego zadania zostanie podpisana umowa o udzielenie dotacji.
II. Zasady udzielenia dotacji
1. Dotacja:
1) może być udzielona w wysokości do 98 % nakładów koniecznych, o których mowa w art. 77 ustawy, na wykonanie przez wnioskodawcę prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków;
2) może być udzielona wyłącznie w przypadku posiadania przez wnioskodawcę udziału własnego w wysokości min. 2%.
3) jest wypłacana po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji przez Beneficjenta z Powiatem Wieluńskim na podstawie promes udzielonych powiatowi przez Bank Gospodarstwa Krajowego, po zakończeniu realizacji zadania lub jego wydzielonego etapu.
III. Podmioty mogące ubiegać się o dofinansowanie
O udzielenie dotacji mogą ubiegać się podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku znajdującego się na obszarze powiatu wieluńskiego, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.
IV. Zasady składania wniosków o udzielenie dotacji
1. Wnioski należy składać do Starostwa Powiatowego w Wieluniu;
2. Do złożenia wniosku służy formularz, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia;
3. Do wniosku należy dołączyć dokumenty wyszczególnione w formularzu wniosku;
4. Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie jest zobowiązany do przedstawienia podmiotowi udzielającemu pomocy, wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:
1) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy w tym okresie;
2) informacji określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawionych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.) lub rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołóstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 121, poz. 810 z późn. zm.)
5. Wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek, o dotację w jednej z trzech kategorii:
a) do 150 000 złotych brutto,
b) do 500 000 złotych brutto,
c) do 3 500 000 złotych brutto.
6. Wnioski o udzielnie dotacji należy składać osobiście w Starostwie Powiatowym w Wieluniu, pl. Kazimierza Wielkiego 2, 98-300 Wieluń lub korespondencyjnie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, w terminie do 7 marca 2023 r. do godziny 15.00.
7. O dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu.
8. Wniosek powinien być wypełniony czytelnym pismem lub na komputerze.
V. Zasady wyboru wniosków
1. Wyboru wniosków dokonuje Zarząd Powiatu w Wieluniu.
2. Zarząd Powiatu powołuje Komisję oceniającą złożone wnioski.
3. Komisja dokonuje oceny wszystkich wniosków celem wybrania nie więcej niż 9 wniosków o najwyższej punktacji, które objęte zostaną wnioskami Powiatu Wieluńskiego o udzielnie dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
4. Podstawę pracy Komisji stanowią wnioski złożone w terminie określonym w cz. IV pkt. 6. Wnioski złożone po terminie, niekompletne lub złożone przez podmioty nieuprawnione podlegają odrzuceniu.
5. Do zadań Komisji należy ocena wniosków według kryteriów formalnych i merytorycznych, określonych na kartach oceny stanowiących odpowiednio załącznik nr 2 i 3 do Uchwały Rady Powiatu w Wieluniu.
6. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia na podstawie przyznanych punktów, określonych w karcie oceny merytorycznej, stanowiącej załącznik nr 3 do Uchwały Rady Powiatu w Wieluniu. W przypadku równej liczby punktów decyduje głos Przewodniczącego Komisji. Dofinansowany może być wniosek który uzyska minimum 60% punktów z oceny merytorycznej.
7. Komisja przedkłada Zarządowi Powiatu w Wieluniu do akceptacji wyniki oceny wniosków w formie protokołu podpisanego przez Przewodniczącego.
8. Informacja o wynikach pracy Komisji, o których mowa w pkt. 6 umieszczona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Wieluńskiego.
9. Wnioskodawcom, którzy złożyli w terminie wniosek o udzielenie dotacji i których wnioski nie zostały wybrane do ubiegania się przez Powiat Wieluński o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków nie przysługuje prawo do wniesienia odwołania.
10. Złożenie wniosku o dotację nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, nie gwarantuje również przyznania dotacji w wysokości określonej we wniosku.
VI. Warunki podpisania umowy o dotację
1. Udzielenie dotacji nastąpi na podstawie umowy o udzielenie dotacji podpisanej pomiędzy Wnioskodawcą a Powiatem Wieluńskim.
2. Warunkiem podpisania z wnioskodawcą umowy o dotację będzie uzyskanie przez Powiat Wieluński promesy wstępnej w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
3. Powiat Wieluński poinformuje w formie pisemnej Wnioskodawców, których zadania inwestycyjne zostaną wybrane do otrzymania dotacji.
4. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Rada Powiatu w Wieluniu w formie odrębnej uchwały pod warunkiem przyznania przez Bank Gospodarstwa Krajowego Powiatowi Wieluńskiemu wstępnej promesy na udzielenie dotacji.
5. Uchwała o przyznanie dotacji określać będzie:
1) nazwę podmiotu otrzymującego dotację;
2) prace lub roboty budowlane przy obiekcie zabytkowym, na wykonanie których przyznano dotację;
3) kwotę dotacji do przekazania w roku budżetowym lub do przekazania w roku następnym.
VII. Termin i warunki realizacji zadania
1. Zadanie powinno być zrealizowane z zasadami określonymi w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
2. Szczegółowe zasady dotyczące terminów i warunków realizacji zadania określa Uchwała Rady Powiatu w Wieluniu.
VIII. Postanowienia końcowe
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym ogłoszeniem zastosowanie ma uchwała nr LXIII/386/23 Rady Powiatu w Wieluniu z dnia 20 stycznia 2023 r. w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobu jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, uchwała nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wraz z załącznikami oraz Regulamin Naboru Wniosków o dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
2. Dodatkowych informacji na temat naboru udziela: Anna Pakuła, tel. 43 843 79 45.