Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białej

Dodano: 14 listopada 2022

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Białej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości wpisały się na stałe w harmonogram uroczystości państwowych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu. W bieżącym roku władze powiatu wraz z zaproszonymi gośćmi udały się do Gminy Biała. Gospodarzami uroczystości byli – tradycyjnie – Starosta Wieluński Marek Kieler oraz Wójt Gminy Biała Aleksander Owczarek.

Zbiórka uczestników wydarzenia

Uczestnicy wydarzenia spotkali się o godz. 10:30 przed budynkiem Urzędy Gminy Biała. Ważnym punktem tej części uroczystości było uformowanie szyku przez poczty sztandarowe. Pierwszy miejsce – tuż za prowadzącym orszak - zajął poczet chorągwiany Powiatu Wieluńskiego, w skład którego weszli radni Rady Powiatu w Wieluniu: Grażyny Ryczyńska, Alina Błach i Grzegorz Mielczarek.

Uformowanie orszaku

Drugie miejsce zajął poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z prezesem Koła Miejsko-Gminnego w Wieluniu – Włodzimierzem Kamińskim. Jako trzeci stanowisko objął poczet sztandarowy Związku Sybiraków, który wystawili – w imieniu Koła w Wieluniu - uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Udział pocztów sztandarowych w uroczystości

W sumie poczty sztandarowe wystawiło 21 instytucji i organizacji, w tym także: Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu, gminy, szkoły i jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Biała oraz Powiatu Wieluńskiego.

Msza Święta w intencji Ojczyzny

Po uformowaniu orszaku uczestnicy wydarzenia udali się do Kościoła pw. św. Piotra w Okowach w Białej. Przemarszowi towarzyszyły utwory wykonywane przez dwie orkiestry z gminy Biała: Orkiestrę działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej oraz Orkiestrę w Białej. O godz. 11:00 proboszcz parafii ks. kan. Mirosław Rapcia odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Wystrój kościoła, w którym zgromadzili się wierni oraz zaproszeni goście, został wzbogacony specjalnie na obchody Narodowego Święta Niepodległości. W prezbiterium, przed ołtarzem, ułożono w dwóch rzędach bukiety róż w kolorach flagi Polski: w górnym rzędzie znajdowały się białe róże, a w dolnym – czerwone.

Cmentarz miejscem modlitwy za poległych oraz złożenia wiązanek

Po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na cmentarz parafialny, na którym ks. kan. Mirosław Rabcia odmówił modlitwę za poległych podczas wojny, a delegacje oddały hołd i złożyły wieńce pod pomnikiem

"Mieszkańców Gminy Biała, Weteranów Walki i Wojen o Niepodległość i Granice Odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1914-1921 pochowanych w grobach rodzinnych na cmentarzu w Białej".

Konferencja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej

Ostatnim punktem uroczystości była konferencja w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej. Gości, którzy przeszli na salę gimnastyczną znajdującą się przy szkole podstawowej, powitał Wójt Gminy Biała. Następnie głos zabrał Starosta Wieluński. Kolejnym prelegentem był Damian Orłowski – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej. Po nim głos zabrali: Paweł Rychlik – Poseł na Sejm RP, Andrzej Chowis - Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Przemysław Wieczorek – Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RB i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu i Wojciech Szczęsny-Zarzycki – były Poseł na Sejm RP. Część oficjalną zakończyli wspólnym wystąpieniem Wójt Gminy Biała i Starosta Wieluński.

Medal dla Wójta Gminy Mokrsko

Podczas oficjalnych wystąpień głos zabrał m.in. wspomniany Przemysław Wieczorek, który w imieniu Związku Kombatantów RB i Byłych Więźniów Politycznych, odznaczył medalem Wójta Gminy Mokrsko – Zbigniewa Dąbrowskiego. Wójt Gminy Mokrsko, jako trzecia osoba z grona władz samorządowych z terenu Powiatu Wieluńskiego - po Staroście Wieluńskim i Wójcie Gminy Biała - została odznaczona za pomoc okazywaną Kombatantom.

Występy artystyczne uczniów i mieszkańców Gminy Biała

Zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Niepodległości była część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej przy udziale mieszkańców Gminy Biała. Składała się na nią: pantomima, prezentacja piosenek i wiersza podejmujących temat niepodległości Polski oraz choreografia zaprezentowana przez najmłodszych wykonawców. Na koniec występów artyści zebrali gromkie brawa.