X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Ortograficzny o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”

Dodano: 03 grudnia 2021

W dniu 1 grudnia 2021 roku o godz. 10.00 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyła się X jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro Starosty Wieluńskiego”. Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Wieluniu, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.

Celem konkursu było kształtowanie umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych, krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, popularyzowanie kultury języka polskiego.

Pan dyrektor Dariusz Kowalczyk powitał wszystkich zebranych – uczestników konkursu i ich opiekunów oraz gości, wśród których byli: Wicestarosta Wieluński Pan Krzysztof Dziuba, pracownik Powiatowej Biblioteki Publicznej Pani Magdalena Płatek, nauczyciele i dyrektorzy wieluńskich szkół oraz przedstawiciele Radia Ziemi Wieluńskiej.

Do konkursu przystąpiło 16 uczniów z wieluńskich szkół ponadpodstawowych. Byli oni wyłonieni drogą szkolnych eliminacji. Dyktando autorstwa dr. nauk humanistycznych pana Adama Rychlika w tym roku nosiło tytuł „Halo, Marsjanie – tu Ziemia …”.

W trakcie sprawdzania prac konkursowych dr Adam Rychlik, pracownik Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, wygłosił wykład „Potyczki z polszczyzną”.

Jury w składzie: Magdalena Płatek, Maria Wardęga, Agata Piskuła, Anna Pawlak – Łacina, wyłoniło zwycięzców Powiatowego Konkursu Ortograficznego:

Martyna Zarzycka – I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu

Artur Kałużny – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bp. T. Kubiny w Wieluniu