Obchody Światowego Dnia Sybiraka

Dodano: 20 września 2021

Obchody Światowego Dnia Sybiraka

W dniu 17 września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania w Izbie Pamięci Września 1939 r. i lat późniejszych im. Andrzeja Przewoźnika w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu.

Po części artystycznej przygotowanej przez chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod kierownictwem Jakuba Jurdzińskiego odbyło się posiedzenie wieluńskiego koła Związku Sybiraków, którego siedziba znajduję się w II LO.

Pod pomnikiem na terenie Kościoła Ojców Franciszkanów odbył się apel pamięci prowadzony przez wieluńskich harcerzy pod kierunkiem phm. Grzegorza Żabickiego – komendanta V Szczepu Harcerskiego w Wieluniu, po którym nastąpiło złożeniem kwiatów.

Obchody zakończyły się mszą świętą w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków oraz tych, którzy je przeżyli.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele Związku Sybiraków w Wieluniu, Społecznej Powiatowej Rady Związków Kombatanckich przy Staroście Wieluńskim, w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera - Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Edward Kiedos, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Andrzej Chowis, Starosta Wieluński Marek Kieler, Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba, Przewodniczący Rady Powiatu w Wieluniu Krzysztof Owczarek, w imieniu Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy - Zastępca Burmistrza w Wieluniu Joanna Skotnicka-Fiuk, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wieluniu Maria Zarębska, radny Rady Powiatu Waldemar Borczyk, radny Rady Miejskiej Roman Dorosiński, w imieniu Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tomasz Lewińskiego – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP st. Bryg. Piotr Cały., w imieniu Komendant Powiatowej Policji insp. Grzegorza Libury – Naczelnik Wydziału Prewencji Wiesław Moszyński , przedstawiciele Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń, społeczność uczniowska II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu oraz harcerze.