Finał projektu "Nasze korzenie - nasza wielka duma!"

Dodano: 13 października 2020

Finał projektu

W dniu 12 października 2020 roku zakończyły się czteromiesięczne działania projektowe Powiatowej Biblioteki Publiznej w Wieluniu pod nazwą "Nasza korzenie - nasza wielka duma!". Tego dnia miała miejsce interentowa premiera utworów przygotowanych w ramach projektu.

Założeniami projektu były popularyzacja i dokumentacja audio muzyki ludowej ziemi wieluńskiej oraz nawiązanie współpracy między młodzieżą i seniorami. Projekt był również ofertą wakacyjną skierowaną przez bibliotekę powiatową do młodzieży. Wszystkie założenia udało się zrealizować. Dodatkowo utrwalono wykonawców utworów na filmach, które wykorzystano do prezentacji utworów w internecie. Takie działanie zastosowano zamiast koncertu, z którego organizator zmuszony był zrezygnować ze względów bezpieczeństwa.

W lipcu bieżącego roku dla dwóch grup projektowych, czyli zespołów ludowych i wokalistów, przeprowadzono cykl warsztatów muzycznych: edukacyjnych, twórczych, aranżacyjnych, z realizacji dźwięku, które w sumie trwały 80 godzin. Prowadzili je profesjonalni muzycy. W sierpniu wokaliści brali udział w warsztatach studyjnych – podczas których spędzili 60 godzin w studio nagrań w Częstochowie. Zgodnie z założeniem utrwalono wieluńskie pieśni ludowe w jej autentycznej formie - w wykonaniu zespołów ludowych powiatu wieluńskiego - oraz ich nowozaaranżowane wersje - w wykonaniu grupy wokalistek z akompaniamentem profesjonalnych muzyków. Repertuar do projektu zaczerpnięto z książki "Śpiewnik wieluński cz.2" autorstwa Marka Dery i Małgorzaty Dziurowicz-Kaszuby wydanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu w 2016 r. Pomysł utrwalenia muzyki ludowej ziemi wieluńskiej w wersji audio zrodził się właśnie po wydaniu tej książki.

Owocem wszystkich działań projektowych jest bezpłatna dwupłytowa publikacja muzyczna zawierająca 80 minut muzyki ludowej. Na pierwszej płycie usłyszymy 14 wieluńskich pieśni w oryginale, a capella. Na drugiej płycie znajduje się 15 utworów w nowozaaranżowanej wersji, z akompaniamentem muzyków Rorat Trio. Dołączone do płyt biogramy zespołów, fotografie oraz teksty ludowych pieśni stanowią dodatkowe źródło wiedzy na temat lokalnej kultury ludowej oraz realizacji projektu. Działania podsumowano również w przestrzeni wirtualnej - na kanale YouTube biblioteki zaprezentowano wszystkie utwory zrealizowane podczas projektu. W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było 250 artystów.

Playlista z utworami dostępna jest na kanale YouTube Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.

Projekt został zreazliwany dzięki współpracy Powiatowej Biblioteki Bulibcznej w Wieluniu, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu, Powiatu Wieluńskiego oraz gmin: Biała, Czarnożyły, Konopnica, Mokrsko, Osjaków, Ostrówek, Pątnów, Skomlin, Wierzchlas i Wieluń.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020 oraz Powiatu Wieluńskiego.

Dziękujemy za udostępnienie materiałów Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu.